Yaz Aylarında Saç Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

Yaz Aylarında Saç Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

Yaz Aylarında Saç Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

Saçlarımızın ısıdan ve nemden etkilendiğini, mevsimsel geçişlerin de saçlarımız için önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle yazın sonuna doğru başlayan dökülmenin önüne geçmek, nem kaybına uğrayan saçlarımızın yıpranmasını engellemek isteriz. Güneşe maruz kalan saçlarımızı yaz aylarında korumak için neler yapabiliriz? Alacağımız ufak önlemlerle bu mevsimde de saçımızın daha sağlıklı olmasını sağlayabiliriz. İşte sizin için derlediğimiz küçük ama işe yarar ipuçları;

Yaz aylarında saçlarımızı daha fazla nemlendirmeliyiz. Nemlendirici özelliği yüksek, kuru saçlar için tasarlanmış şampuanları kullanarak işe başlayabilirsiniz. UV etkili olan bir şampuan denerseniz, güneş ışınlarının verdiği zarardan da saçlarınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın ki cildimiz için nem oranı ne kadar önemliyse, saçlarımız için de öyle.

Şapka kullanarak saçlarınızı güneşten koruyabilirsiniz. Güneşe maruz kalan saçlarda kırılma ve yıpranmalar artar. Bunun için, saç uçlarınıza sıkarak kullanabileceğiniz bir nemlendirici sprey deneyebilirsiniz.

Yaz aylarının vazgeçilmezi tabi ki deniz ve kum. Fakat ister denize ister havuza girin, sonrasında saçınızı mutlaka durulamanız gerekiyor. Şampuan sonrası yoğun bakım maskesi yaparak saçlarınızdaki günün yorgunluğunu alabilirsiniz. Bakım maskeleri, saçınızı kolay taramanıza yardımcı olmasının yanında koruyucu bir kılıf görevi görerek saçlarınızı yapılandırır.

Güneş ışığının etkisiyle saça rengini veren melanin ve bazı proteinler hasar görür. Bunun neticesinde saç telleri zayıflayarak kurumaya başlar. Saçlarımızı doğrudan kızgın güneş ışığına maruz bıraktığımızda, sertleşmiş ve nemini kaybetmiş saçlarımızla baş başa kalırız. Özellikle bu dönemde saçı her gün yıkamamak, yeterli sıvı alarak saç köklerimizin beslenmesini sağlamak yararlıdır.

Normalde de zararlı olan fön ve saça ısı veren işlemlerin yaz aylarında daha da yıpratıcı olacağını göz önünde bulundurup, saça ekstra ısı vermekten kaçınmalıyız. Son olarak, güneşin etkisiyle matlaşan ve parlaklığını kaybeden saçlarınızın uçlarını kestirmeli ve yoğun saç bakım kremleri kullanarak saçtaki vitamin kaybını yerine koymalıyız.

Sonbahara sağlıklı ve ışıltılı saçlarla adım atmak için alacağımız basit fakat koruyucu önlemlere göz attık. Verdiğimiz ipuçlarını uygulayarak saçlarınızı dış etkenlere karşı koruyabilir, mevsimsel hasarı minimum seviyede tutabilirsiniz. Saçlarınıza dair her şeyi bulabileceğiniz başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın!