Saç Bakımına Dair Ufak Tüyolar

Saç Bakımına Dair Ufak Tüyolar,saç bakımı,saç bakımı nasıl yapılır,gür saçlar

Saç Bakımına Dair Ufak Tüyolar
Saç Bakımına Dair Ufak Tüyolar

Saç Bakımına Dair Ufak Tüyolar

Günümüzde saç dökülmesinin özellikle erkekler için eskisinden daha çok sorun teşkil ettiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra yağlı, sönük duran, hacimsiz saçlar için de çeşitli kozmetik ürünler oldukça revaçta. Saç ekiminde gün geçtikçe artan işlem sayısıyla birlikte, kişiler gündelik hayatlarında da saç bakımı için neler yapabileceklerini, sağlıklı saçlar için alabilecekleri önlemleri araştırıyor. Peki alabileceğimiz ufak tefek önlemlerle saçlarımızı nasıl koruyabiliriz?

Öncelikle, bitkisel şampuanları kullanarak saçımızı bir nebze olsun daha katkısız bir şekilde temizleyebiliriz. Sarımsak, ısırgan otu, zeytinyağı, doğal bitki özleri içeren türleri gibi pek çok tercih sebebi doğal şampuanlar bulunuyor. Saçlarında bebek şampuanı kadar saf içerik isteyenler de sülfatsız bir şampuan tercih ederek saçlarına ihtiyaç duyduğu nemi ve yumuşaklığı kazandırabilir. Yumuşak formülüyle saçtaki kırılma, yıpranma, kuruma problemlerini en aza indirgeyen sülfatsız şampuanlar, saçın doğal yapısını da koruyor.

Fön ve saç şekillendiricilerin saç tellerine zarar verdiği kuşkusuz. Herhangi bir davete, etkinliğe katılmadığınız müddetçe tercih etmeyerek saçlarınızın yıpranmasını ve yanmasını engelleyebilirsiniz. Saçı uzun süre kurutmak da nem kaybına yol açabileceği için, saçınızı çok hafif nemli kalacak şekilde kurutmanızı öneririz.

Saçlarınızı her gün yıkamanız da saç tellerinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri olabilir. Bunu yapmak saç köklerinizi ve saç derinizi kurutabilir. Vücudunuzun salgıladığı doğal yağa da ihtiyaç duyduğu için, hem nem dengesini korumak hem de kurumasını engellemek için haftanın 3 günü yıkama işlemini yapmanız yeterlidir.

Gelelim en önemli etkene, yani beslenmeye…
Yeşil ve kırmızımsı tonları barındıran sebze ve yeşillikler, omega 3 içeren sağlıklı yağlar, bakımlı ve ışıltılı saçların olmazsa olmazı. Bakliyatlarla ve et çeşitleriyle dengelediğiniz bir beslenme rutini de, tüketerek alacağınız proteinin saçınızı kökten uca sağlıklı bir görünüme kavuşturmasına yardımcı olur.

Saç bakımında, kozmetik ve şampuan kadar rutin alışkanlıklarımızın da önemli olduğuna değinmiş olduk. Sağlığımız için gerekli olan vitaminlerin ve besinlerin saç sağlığımız için de gerekli olduğunu artık biliyoruz. Gündelik hayatımızda alacağımız basit önlemlerle, saçlarımızın mevcut sağlıklı yapısını koruyabilir ve yıpranmış saçlarımıza ışıltılı halini geri kazandırabiliriz.
Bir başka püf noktaları yazımızda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!