Günümüzde PRP ve Kullanım Alanları

Günümüzde PRP ve Kullanım Alanları

Günümüzde PRP ve Kullanım Alanları

PRP, kelime anlamıyla platelet/trombosit hücreleri açısından zengin plazma anlamına gelir. İşlemi yaptıracak kişinin kendi kanından elde edilen platelet hücreleri kullanılarak bu hücrelerin salgıladığı büyüme faktörleriyle PRP tedavisi yapılır. Bu plateletler, özel kitlerle kandaki diğer bileşenlerden ayrılır ve tedavisi yapılmak istenen alana enjekte edilir. Cildi yenilemek, gençleştirmek için de kullanılabilir.

Kişinin kendi hücrelerinin yine kendisine aktarılmasıyla elde edilen bu yöntemin yaygınlığı; yalnızca estetik açıdan değil, diyabet ve varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarını, tendon yaralanmalarını, diş implantları sonrası iyileşme sürecini hızlandırmayı da kapsar. Estetik açıdan bakılacak olursa; deriye esneklik ve parlaklık kazandırma, saçları güçlendirme, kırışıklıkları önlemede kullanıldığı gibi, medikal estetikte de yüz, el, kollar ve boyun gibi bölgelerde kullanılır. Yara izlerinde de memnuniyet veren sonuçları olan PRP tedavisi, mezoterapi ve dermapen gibi mikro iğneleme uygulamalarıyla birlikte kullanıldığında daha etkili sonuçlar verebilir.

Saç dökülmesi problemlerinde saçın döküldüğü alanlara uygulanır ve bu işlem tıpkı cilt üzerinde uygulandığı şekilde kişinin kendi hücrelerinin ayrıştırılmasıyla yapılır. Özellikle genetik saç dökülmelerinde etkili olabilen bu işlem, saç mezoterapisi ile kombine uygulandığında daha etkili olabilmektedir. Seyrelmiş ve dökülmüş saçlarda ana tedavi mekanizması olarak kullanılmasının yanı sıra, diğer tedavilerin yanında destekçi olarak da kullanıldığını görebiliyoruz.

UV ışınlarına maruz kalmış kişilerde kırışıklıklar ve çöküntülerin giderilmesi sağlanabilir. Yine deride iyileşmesi uzun süren yaraların iyileştirilmesi, esneklik ve parlaklık kazandırılması gibi estetik amaçlı hedeflerde de uygulanabilir. Plastik cerrahide işlem sonrası dokunun hızlı iyileşmesi için de tercih edilir. Lazer ve peeling gibi uygulamalardan sonra da derinin hızlı yapılanması için kullanılabilir.

Osteoartrit (kireçlenme) sorunu yaşayan kişilerde diz ve kalça gibi eklemlerine enjekte edilerek uygulanır ve hyaluronik asit enjeksiyonundan daha etkili olduğu görülmüştür.

Cildin kendini yenilemesiyle ilgili olan PRP tedavisinden sonra sonucu hemen görmeyi beklemek yanlıştır. İkinci veya üçüncü seanstan sonra gözle görülür bir farkın oluşması olağan ve beklenilen bir durumdur. Kalıcılığın sağlanması için 2 hafta aralıklarla 4 seans, daha sonrasında 6 ayda tek bir uygulama yaptırarak etkinliğin artırılması önerilir.