Dünden Bugüne Saç Ekimi

Dünden Bugüne Saç Ekimi

Dünden Bugüne Saç Ekimi
Dünden Bugüne Saç Ekimi

Dünden Bugüne Saç Ekimi


Tarihte ilk saç ekiminin 1822 senesinde, Alman bir tıp öğrencisi ve öğretmeni tarafından yapıldığını biliyoruz. O dönem saç derisinden bir bölüm alınarak saçsız olan bölüme naklediliyordu. 1900’lere dek saç ekimi operasyonlarına ilişkin fazla bir bilgiye rastlanmamış olsa da, modern saç ekiminin başlangıcı hakkında pek çok bilgiye sahibiz.

1939 senesinde Japon bir dermatoloğun geliştirdiği yöntemle saç ekimi modern anlamda başlamıştır diyebiliriz. ‘’Punch tekniği’’ olarak bilinen bu uygulama, yara ve yanık izleri üzerine saç ekimini yapmak üzere geliştirildi. Saçlı deriden parçalar alınarak hasarlı bölgelerde minik delikler açılıp saç kökleri içine yerleştiriliyordu. Bir süre sonra, yine Japonya’da bulunan bir dermatolog, greftlerin boyutunu daha da kısaltarak tekniği geliştirdi. ABD’ye 1950’lerde ulaşan teknik, 70’lerde ve 80’lerin başına kadar 4 mm uzunluğunda saç kökleri kullanılarak yapılan yöntemle doğal bir görünüm elde edememiş, halk arasında çim adam olarak bilinen görüntü ile özdeşleşmiştir. Fakat yine de, 80’lerin sonu ve 90’ların başına doğru mikro-greft kullanımıyla daha doğal bir görünüm yakalanmaya başlandı. Tek bir seansta ekilebilecek greft sayısı da geçmiş yıllara nazaran epeyce arttı.

90’lı yıllara geldiğimizde, foliküler ünite ekstraksiyonu adı verilen teknikle özel uçlar aracılığıyla saç kökleri teker teker alınmaya ve gerek duyulan bölgeye ekilmeye başlandı. Hem dikiş gerektirmemesi hem de yara izi bırakmamasıyla oldukça tercih edilen bir yöntem haline geldi. Daha doğal bir görünümün elde edilmesine yardımcı olan bu yöntem, lokal anesteziyle uygulanıyordu.

2000’lerin başında, saç ekiminde devrim niteliği taşıyan ve çığır açan bir teknik haline gelen FUE tekniği yaygınlaşmaya başladı. Günümüzün en gelişmiş saç ekim tekniği olan bu yöntemle, kişiler günlük hayatlarına çabucak dönebiliyor. Eski yıllarda bir sorun haline gelen yapay görüntü yerini doğal bir görünüme bırakıyor. Bu teknikte birkaç çeşit olmakla birlikte, en değerlisinin safir FUE tekniği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Safir uçlarla yapılan FUE tekniğinde yüksek sayıda saç kökü tek bir seansta ekilebiliyor, saç derisi çok daha çabuk iyileşebiliyor. Doğada bulunan değerli bir taş olan safirden elde edilen uçlarla çok daha az iz kalıyor, kişiler hacimli saçlara konforlu bir şekilde sahip oluyor.

Geçen zamanla birlikte, saç ekiminde çok önemli gelişmeler yaşandı ve günümüzde çok sık tercih edilen, güvenilir bir yöntem haline geldi. Kişilerin sosyal yaşamlarına hızlıca geri dönebilmesi ve arzuladıkları doğal görünüme tek bir seansta kavuşması da saç ekiminin günümüzdeki modern duruşunu kanıtlar nitelikte. Saç ekiminin aslında çok da eski olmayan tarihine kısa bir göz gezdirdik ve sizlerle paylaştık. Bundan sonra karşımıza çıkabilecek gelişmeleri de takip edip size aktarıyor olacağız. Diğer bir yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın!