BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burnumuz nefes ve koku almak dışında yüz estetiğinde en çok dikkat çeken ve müdahalesi yapılan uzvumuzdur. Buruna yapılan bu müdahaleler estetik ve fonksiyonel olarak yapılabilmekte olup bazı durumlarda her iki amaçla yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatları hala dünyada ve ülkemizde estetik cerrahi adına en çok yapılan ameliyattır. Sağlık problemleri için uygulanan burun ameliyat estetik buruna sahip olmak için de yaygın olarak uygulanıyor. Burun ameliyatı sonrası revizyon işlemi de yaygın olarak uygulanmaktadır.

BURUN AMELİYATI KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR?

Burun ameliyatları kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaş sonrası yapılabilmektedir. Burun ameliyatı için herhangi bir üst yaş sınırımız yoktur. Bu aşamada önemli olan hastamızın bu ameliyat için fiziksel ve psikolojik olarak hazır olmasıdır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Ameliyat öncesinde hastalar ilk görüşmede burun ile ilgili beklentileri, burun içerisinin durumu kemik, kıkırdak ve cilt yapınız dikkatlice değerlendirir. Hastanın ameliyat kararı alması sonrası hastanın ameliyat öncesi anestezi doktoru tarafından istenilen tetkikleri ve tahlilleri yapılır ve hastanın ameliyat için uygunluğu değerlendirilir. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi doktoru ile birlikte nefes kontrolü daha sonrasında ise yüze uygun bir burun yapısı belirlenir. Burun ameliyatı öncesinde ilaç kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Kan sulandırıcı yiyecek ve ilaçlardan uzak durulmalıdır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYAT SÜRECİ

Estetik burun ameliyatı ortalama 2 saat süren bir ameliyattır ve ameliyat sonrası hastalar serviste ilk gün gözlem altında kalır. Burun ameliyatı sanılanın aksine ağrılı bir ameliyat değildir ve kullanılan silikon tamponlar sayesinde hastalarımız rahatlıkla burundan nefes alabilir. İlk gece hastalarımıza buz uygulaması yapılır. Sonrasında aynı gün veya ertesi gün sıklıkla taburcu edilir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Ameliyat sonrası hastalarımız evde verilen ilaç tedavileri ve burun içi spreyleri kullanırlar. İlk kontrol ameliyattan 7 gün sonra yapılır. Bu kontrolde hastanın burnundaki atel ve tamponları çıkarılarak burun gerekli durumlarda ödeminin önlenmesi için tekrar bantlanır. İlk ay hastaların gözlük kullanmaması ve ağır spor egzersizlerinden kaçınması önerilir. İlk aylarda burun ödemli olacağından şeklinin değerlendirmesi için çok erkendir ve burnun nihai şeklini alması 9 -12 ay kadar sürer. Bu süre zarfında hastalar 1.ayında, 3. ayında, 6. ayında ve 1. senesinde kontrollere çağrılır.

Sık Sorulan Sorular

Burun ameliyatı sonrasında şişlik ve morluk olur mu?

Evet, burun ameliyatı sonrasında şişlik veya morluk oluşması normal ancak doktorunuzun vereceği önergeleri uygulayarak en aza indirebilirsiniz. Bu dönem ağrı ve acı yaratmaz. Yalnızca görüntü olarak rahatsız edecektir.1 hafta içerisinde düzelecektir.

Burun ucu kaldırma ameliyatı yaptırabilir miyim?

Yapılacak olan muayene sonrasında doktorunuzun uygun görmesi durumunda yalnızca burun ucu kaldırma ameliyatı yaptırmanız mümkündür.

Burun ameliyatı sonrası tampon ne kadar süre kalacak?

Burun ameliyatı sonrasında tampon yalnızca 1 hafta uygulanır.

Burun eğriliğini ameliyat ile giderebilir miyim?

Plastik cerrahi uzmanınız ile yapılacak muayene sonrasında uygun görülmesi durumunda tabi ki burun eğriliğini düzeltmek amacı ile burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası kaç günde iyileşirim?

Burun ameliyatından 1 hafta sonra yapılacak olan muayene ile birlikte ameliyat yükünüz tamamen hafiflemiş olur. Tamamen burunun şekil alma sürecinin tamamlanması 6-9 ay sürebilmektedir.

Burun eti aldırma ameliyatı esnasında burnumun şekli ile ilgili operasyon mümkün mü?

Plastik cerrahi uzmanınız ile birlikte yapacağınız muayene sonucunda uygun görülmesi durumunda burun eti aldırma ameliyatı esnasında estetik olarak burun şekli ile ilgili estetik ameliyat da gerçekleştirmek mümkündür.